Šio karštojo savaitgalio stovykloje dalyvavo 30 jaunuolių, o stovyklos veiklas vedė PAJC darbuotojai — Vaida, Simona, Aurelijus bei Vismantas. Visi jie turi specialių patirtinių žygių vedimo žinių, yra žygiavimo bei kelionių entuziastai, kiekvienas atskirai yra patyrę ne vieną eksteramlią situaciją skirtingomis kelionių situacijomis. Pirmąją stovyklos mokymosi programos dieną diskutavome apie keliones, jų pobūdį, tipus,
analizavome turistinių, poilsinių, pažintinių, piligriminių, sportinių, darbo, savanorystės, mokymosi kelionių specifiką, susipažinome su sportinio turizmo ypatumais. Jaunuoliai patys planavo keliones pagal duotus pačius skirtingiausius scenarijus — kūrė strategijas, ką darytų, kuo rūpintųsi, kaip pradėtų veikti, jei tektų išvykti mokytis į Honkongą, keliauti Sakartvelo kalnais ar piligriminiu maršrutu Portugalijoje, jei tektų leistis į savanorišką misiją atstatyti Ukrainos kultūrinio paveldo objektų ar atlikti humanitarinę misiją kokiame nors karštame pasaulio taške. Aptarėme kelionių bei žygių reikšmę savęs pažinimui, komforto zonos ribų praplėtimui, emocinio, vertybinio, moralinio, pilietinio, kultūrinio turinio formavimui bei gilinimui. Tyrinėjome kelionių bei žygių rizikas ir grėsmes. Vakare jaunuolių komandos turėjo progą dalyvauti ekspedicijoje bekele, patirti gamtos iššūkius, išmokti suformuoti ir užkurti laužą bei suorganizuoti kultūrinį vakarą, kurios dažnai prireikia keliaujant pagal jaunimo mainų programas. Pirmos dienos vakaras baigėsi fantastišku talentų šou, kuriame kiekvienas jaunuolis pademonsravo, ką moka geiausiai — dainuoti, šokti, piešti, improvizuoti, vaidinti, deklamuoti eiles. Naktį, kadangi ji buvo kone tropinė, o ir dangų vis dar raižė meteoritai, kiekvienas galėjo praleisti palapinėje ar bent išbandyti nakvynės lauke romantiką.
Antrąją stovyklos dieną jaunimas tyrinėjo Lietuvos turistinio ir kultūrinio paveldo objektus, kiekvienam teko sukurti reklaminį paketą atsitiktinai gautam elmentui. Jaunuoliai darsyk pademonstravo išties aukšto lygio kūrybiškumą (mūsų nuolatinio darbo vaisiai!!!) ir pristatė įdomiausių reklamų apie Nevėžį, Baltijos jūrą, Kernavę, Valdovų rūmus, Žaliąją girią, Kryžių kalną, Vingio parką, TV bokštą, Ventės ragą, Onos bažnyčią, Krekenavos apžvalgos bokštą, Panevėžio senvagę, J. Miltinio teatrą, V. Kernagį, Maironį, šaltibarčius, šakočius ir cepelinus bei keletą kitų. Pietus gaminomės patys, lauko sąlygomis – kiekvienas galėjo prisidėti prie patyrimo, kaip iš nieko ant laužo pagaminti kažką.
Vakarop, nuslūgus karščiui, visi išėjome į žygį palei Nevėžį. Šio žygio tikslas — padėti jaunimui pajusti savo fizinius bei emocinius resursus, grupės dinamiškumo įvairovę, suprasti bendruomeniškumo svarbą keliaujant nežinomomis, ekstremaliomis sąlygomis, kartu pradėti ir kartu baigti kelionę, išdrįsti priimti iššūkius bei bendrai įveikti kilusius sunkumus. Jaunuoliams buvo akcentuota, kad jų 30-ies žmonių grupė— tai koncentruotas visų pasaulio žmonių bendruomenės įveirovės vaizdas, kuriame kiekvienas dalyvis atstovauja vis kitokią energiją, yra skirtingas, turi savų poreikių, savą charakterį, tad bendruomeniškame procese galima tikėtis VISKO. Jaunimas buvo pakviestas neskubėti, stebėti vykstančius grupės procesus, dėmesingai reaguoti, o taip pat — visos kelionės metu įvykdyti parengtas slaptas užduotis, kurios buvo
orientuotos į savo komforto zonos ribų plėtimą, baimių ir nerimo įveiką, gebėjimą prašyti pagalbos, empatijos stiprinimą, kūrybiškumą.
Žygio metu teko eiti mišku, bekele, keliu, gyventojų sodybų teritorijomis, įveikti upės sraunumą, jos pavojus, pasirūpinti grupės silpniausia grandimi, suprasti savo poreikiuus ir galimybes. Jau grįžus vakare, žygio refleksijos metu atparėme grupės dinamiką, dalykus, kurie patiko, kurie erzino, kuriais galima didžiuotis, o dėl ko reiktų justi gėdą. Tyrinėjome savo elgesio ir bendravimo modelius. Trečioji stovyklos diena buvo skirta ateities planams. Šio projekto veiklose numatyti dar 5 žygiai, kuriuos turi inicijuoti šios stovyklos dalyviai. Pasidalinus grupėmis buvo sukurti 5 skirtingi maršrutai, sudėlioti jų planai, aptartos būtinos detalės. Panašu, kad dar šiemet stovyklausime Žaliojoje girioje, vyksime į Anykščių rajoną, į pajūrį, ekstremaliai keliausme iš Panevėžio į Kėdainių rajoną, žygiuosime į Pašilių stumbryną sustikti su didingai gyvūnais. Visi planai buvo taip išsamiai pateikti, jog neliko jokių abejonių dėl jų tolimesnio įgyvendinimo. Stovyklą uždarėme išsamiais apibendrinimais bei padėkomis vienas kitam. Išties, mokytis galima ne tik mokykloje. Gyvenimiški patyrimai, kelionės, žygiai, nuotykiai, santykiai, bendrystė, sunkumai, konfliktai, net bendras laužo kūrenimas ar trškinio gamyba taip pat ugdo, plečia pasaulėvaizdį, padeda atrasti GERIAUSIĄ SAVO VERSIJĄ.
Projektą „Geriausia tavo versija“ finansuoja jaunimo reikalų agentūra.
@JRA @Panevėžio atviras jaunimo centras